نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی در قسمت های گوناگون یک خانه برای ایجاد روشنایی و به وجود آوردن افکتی جذاب است.
آشپزخانه از جمله قسمت های است که به نورپردازی نیاز دارد و نورپردازی دکوراسیون آشپزخانه باعث جذاب تر شدن محیط و فضایش شده است که در ادامه به تکنیک های عالی برای نورپردازی دکوراسیون آشپزخانه اشاره کرده ایم.

 

نورپردازی آشپزخانه لوکس

نورپردازی دکوراسیون آشپزخانه

قبلا هم گفتیم که آشپزخانه یک بخش مهم از خانه است که به دلیل پرکاربرد بودن به نورپردازی مناسب نیاز دارد.
در صورتی که با نورپردازی دکوراسیون آشپزخانه آشنا باشید به راحتی ( به وسیله نورپردازی مناسب آشپزخانه ) کیفیت فضای آشپزخانه را بالا خواهید برد.
در ادامه اصولی را در مورد نورپردازی دکور آشپزخانه آورده ایم که با رعایت اصول ذکر شده فضای مناسب و ایده آلی را در آشپزخانه ایجاد خواهید کرد.
ابتدا باید بدانید که اصول نورپردازی در بخش های گوناگون آشپزخانه مانند : هود، اپن، سینک، گاز، کابینت و غیره است.
همچنین اگر دوست داشته باشید بهتر است در بعضی بخش های آشپزخانه از نورهای مخفی استفاده کنید تا آشپزخانه بیشتر به چشم بیاید که بستگی به انتخاب شما دارد.
در صورتی که اصول نورپردازی دکوراسیون درست انجام شود شاهد فضایی متفاوت در آشپزخان خواهید بود که بسیار جذاب است.

بیشتر بخوانید: ترفند‌های عالی برای اینکه آشپزخانه‌ای شیک و مدرن داشته باشیم؟

نورپردازی آشپزخانه با کابینت طلایی

نورپردازی آشپزخانه مدرن

نورپردازی آشپزخانه در دو نوع عمومی و تاکیدی وجود دارد که نورپردازی عمومی همان روش های رایج نورپردازی بوده که با نصب چراغ های آویز یا لوستر در وسط آشپزخانه همراه است.
منظور از نورپردازی تاکیدی، نورپردازی در محل های مختلف آشپزخانه مانند: سینک، اپن، اجاق گاز و غیره است. چون نورپردازی تاکیدی باعث کاهش سطح عمومی آشپزخانه است به همین دلیل قابل استفاده در شب هاست.
کابینت ها از اجزای مهم تشکیل دهنده آشپزخانه ها هستند که باید نورپردازی مناسبی را داشته باشند. برای نورپردازی مناسب کابینت ها از هالوژن استفاده کنید تا نور به سمت پایین باشد و نمای بیشتری را به کابینت بدهد.
چنانچه دوست دارید روشنایی را در قسمت بالایی کابینت ها ببینید از نور مخفی استفاده کنید تا پایین کابینت ها تاریک نشود. نورپردازی بالای کابینت ها از جمله نورپردازی های کاربردی و زیبایی بوده که بسیار مورد استفاده است.
معمولا نورپردازی مخفی کابینت ها در قسمت زیرین کابینت ها قرار داده شده به همین منظور ابتدا ال ای دی نواری را در وسط کابینت گذاشته و سپس با بررسی شدت نور ال ای دی را جابه جا خواهند کرد تا نور به صورت یکنواخت در زیر کابینت ها وجود داشته باشد.
بهتر است در نورپردازی زیر کابینت ها از شلف های دیواری استفاده کنید تا نور به صورت یکنواخت پخش شود.
اگر برای نورپردازی دکوراسیون آشپزخانه از نورپردازی نقطه ای یا خطی ( نورپردازی مناسب برای زیر کابینت و سقف کاذب ) استفاده کنید فضای آشپزخانه مدرن تر به نظر خواهد رسید.

 

نورپردازی آشپزخانه کلاسیکنورپردازی آشپزخانه کوچک

به جزء کابینت و که جزء اصلی یک آشپزخانه هستند سینک، قفسه و کانتر و مبلمان ناهار خوری از دیگر قسمت های دکور آشپزخانه ها هستند که باید نورپردازی مناسبی را داشته باشند. بدین منظور اشاره ای کوتاه به هر کدام از قسمت های گفته شده کرده ایم.
• سینک
باید در اطراف و بالای سینک ها نورپردازی مناسبی را ایجاد کنید و به همین منظور نورپردازی نقطه ای یا چند نقطه ای به وسیله چراغ های آویز مناسب قسمت ناهارخوری است.
بهتر است چراغ های آویز در بالای سینک نصب شود تا سینک کاملا مشخص باشد.
• قفسه و کانتر
قفسه و کانتر از دیگر بخش های آشپزخانه است که باید نورپردازی مناسبی را داشته باشد و نور مخفی مناسب قفسه و کانتر است که باعث ایجاد فضایی رومانتیک در دکوراسیون آشپزخانه ها است.
• مبلمان یا میز ناهارخوری
معمولا قسمت ناهارخوری ( میز و صندلی ناهارخوری ) با نصب چراغ و لوستر بلند همراه است که از سقف آویزان شده است و نور مناسبی را در سطح میز ایجاد خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: ترفندهای عالی و کاربردی برای آشپزخانه های کوچک آپارتمانی

نورپردازی اشپزخانه لاکچری

بهترین نورپردازی آشپزخانه

۶ تکنیک عالی برای نورپردازی دکوراسیون آشپزخانه

در ادامه به 6 تکنیک عالی و البته ارزان قیمت برای نورپردازی دکور آشپزخانه اشاره کرده ایم که امیدواریم مورد توجه تان قرار بگیرد.
• لایت بارهای ال ای دی
لایت بارهای ال ای دی مناسب برای استفاده در زیر کابینت هاست و در ابعاد گوناگون در بازار موجود است که در هر صورت قابلیت اتصال را دارد. همچنین لازم است بدانید که در صفحات ضدآب به راحتی روشن خواهند شد.
• فلاشرهای تزئینی
یکی از راه های سریع نورپردازی دکوراسیون آشپزخانه ها استفاده از لامپ فلاشرهای تزئینی است و نورپردازی مدرنی را در آشپزخانه ها ایجاد خواهند کرد.
استفاده از فلاشرهای تزئینی به همراه برش های هندسی، زیبایی آشپزخانه را دوچندان خواهند کرد.
• استفاده از نورهای نامحسوس
منظور از نورهای نامحسوس یا نورپردازی نامحسوس استفاده از چراغ های کوچک در قسمت های است که به نور اضافی احتیاج است بوده و نصب چراغ های ریز کار چندان سختی نیست. فقط کافیست که چراغ ها را در قسمت های تاریک آشپزخانه ( زیر کابینت، داخل کشو وغیره ) قرار دهید.
• لوسترهای فانتزی
بهتر است به جای استفاده از لامپ های سقفی برای نورپردازی دکوراسیون آشپزخانه از لوستر های فانتزی استفاده کنید تا اثر چشمگیرش را ببینید.
شاید نتوانید که وسایل لوکسی را برای آشپزخانه تان فراهم کنید اما استفاده از یک لوستر زیبا لوازم ساده آشپزخانه ها را بسیار شیک نشان خواهد داد.
• لامپ های طنابی
لامپ های طنابی مانند لایت بارهای ال ای دی مناسب برای نورپردازی آشپزخانه های کم نور است و بیشتر در زیر کابینت ها قابل استفاده است.

نورپردازی مدرن برای دکوراسیون آشپزخانه ها

دانستیم که آشپزخانه ها قسمتی مهم و کاربردی از دکوراسیون یک خانه هستند و به دلیل انجام گرفتن کارهای آشپزی در آشپزخانه ها در طراحی دکوراسیون در اولویت قرار دارند.
البته سبک های مختلف دکوراسیون آشپزخانه ها با توجه به سلیقه و محیط هر آشپزخانه متفاوت است.
یکی از سبک های پرطرفدار برای دکوراسیون آشپزخانه ها، نورپردازی مدرن است که بر جذابیت آشپزخانه ها افزوده است.
نورپردازی دکوراسیون آشپزخانه باعث جذابیت بیشتر آشپزخانه هاست و نورپردازی مدرن سبکی جدید است که امروزه بسیار رایج شده است. نورپردازی مدرن با هزینه کم فضای آشپزخانه را تغییر داده و ظاهری جدید را به آشپزخانه خواهد داد.

 

نورپردازی آشپزخانه لاکچری

چند تکنیک کاربردی برای نورپردازی دکور آشپزخانه

به طور کلی آشپزخانه ها مکان انجام کارهای آشپزی و صرف غذا هستند به همین دلیل نورپردازی در آشپزخانه ها از اهمیت بالایی برخودار است.
نورپردازی آشپزخانه ها در سه روش عمومی، کاربردی و دکوراتیو وجود دارد.
قبل از طراحی نورپردازی ابتدا باید نورپردازی را به شکل موثر اجرا کرد.
• قدم اول ( روش کاربردی )
اجرای نورپردازی در بخش های که بیشتر مورد استفاده افراد قرار دارد الزامی است.
• قدم دوم ( روش دکوراتیو )
در قدم بعدی بهتر است که از نورپردازی دکوراتیو استفاده شود.
• قدم سوم ( روش عمومی )
قدم آخر روش عمومی است که به منظور ایجاد نور کافی در آشپزخانه باید انجام شود.
با استفاده از سه روش گفته شده ایجاد نورپردازی در آشپزخانه ها به بهترین صورت امکان پذیر است.

بیشتر بخوانید: بهترین طراحی دکوراسیون داخلی برای خانه های کوچک آپارتمانی

نورپردازی آشپزخانه منزل

گفتیم که نورپردازی کابینت ها به جهت روشنایی در محل خاصی از آشپزخانه است. آشپزخانه خود را در نظر بگیرید ببینید از کدام بخش از آشپزخانه بیشتر استفاده کرده اید، همان قسمتی که در نظر دارید بیشترین نورپردازی را احتیاج دارد.
از جمله بخش های که در آشپزخانه باید در نورپردازی جزء بخش های کاربردی در نظر گرفته شود داخل کابینت، داخل کشو و کانتر آشپزخانه است که در مورد هریک توضیح مختصری را داده ایم.
• داخل کابینت
ریسه های ال ای دی مناسب برای داخل کابینت ها هستند. توجه داشته باشید که ریسه های ال ای دی در کابینت های شیشه ای بیشتر به عنوان دکور مورد استفاده است.
• داخل کشو
استفاده از لامپ در درون کشوها باعث دیده شدن داخل کشو در هنگام شب است که باید با باز شدن درب چراغ روشن و با بسته شدن کشو چراغ خاموش شود.
• کانتر
کانترها روی کابینت آشپزخانه قرار دارند و برای روشن شدن کانترها چراغ های زیر کابینت قرار داده شده اند که مانع بازتاب نور در آشپزخانه هستند.
نورپردازی دکوراتیو در دکوراسیون آشپزخانه
نورپردازی دکوراتیو به منظور مشخص شدن معماری و طرح آشپزخانه است. یک نکته در مورد نورپردازی دکوراتیو شدت نسبت نورپردازی عمومی نسبت به دکوراتیو است که باید 3 به 1 باشد.
نورپردازی دکوراتیو در اطراف آشپزخانه، بالای کابینت و داخل کابینت قابل اجرا است.
• اطراف آشپزخانه
اطراف آشپزخانه شامل دورتادور و بخش های از آشپزخانه که در زیر کابینت است. استفاده از روشنایی در قسمت های گفته شده باعث نورپردازی زیبا در شب است.
چنانچه کف آشپزخانه پوشیده از کف پوش باشد با انعکاس نور، روشنایی در همه جا منتشر خواهد شد. بهتر است برای کنترل نور در هر قسمت کلید برق تعبیه شود تا بتوانید نور را در هر قسمت کنترل کنید.
• داخل کابینت
نورپردازی داخل کابینت مناسب برای کابینت های شیشه ای و شلف است چون در داخل کابینت شیشه ای و شلف سایر وسایل تزئینی وجود دارد. نورپردازی دکوراتیو باعث زیبایی و نمای بیشتر است و جلوه ای خاص را به آشپزخانه ها خواهد بخشید.
• بالای کابینت
نورپردازی در بالای کابینت جزء نورپردازی دکوراتیو عمومی است.

نورپردازی عمومی در دکوراسیون آشپزخانه

از نورپردازی عمومی به عنوان قدم و گام سوم یاد شد زیرا جزء مراحل پایانی نورپردازی است.
اگر نورپردازی عمومی و دکوراتیو به درستی صورت گیرد نیاز به اضافه کردن نور نیست یعنی قرار گرفتن منابع نور و روشنایی، نور مورد نیاز را تأمین خواهند کرد.

نورپردازی آشپزخانه کلاسیک لاکچری

مفهوم نور در نورپردازی دکوراسیون آشپزخانه

زمانی که تصمیم به به نورپردازی دکوراسیون آشپزخانه گرفتید باید روش های نورپردازی ( عمومی، کاربردی، دکوراتیو ) را انتخاب کنید.
شما نباید تنها به انرژی برق فکر کنید بلکه باید میزان نور تولید شده به وسیله لامپ ها را در نظر داشته باشید.
میزان نور مورد استفاده برای دکوراسیون آشپزخانه با توجه به قسمت های که منبع ( لامپ یا چراغ ) وجود دارد یکسان نیست و به طور کلی میزان نور قابل استفاده در بخش های تاریک آشپزخانه بیشتر از سایر قسمت ها خواهد بود.
برخی از قسمت های مفهوم روشنایی بیشتر اهمیت دارد مکان های زیر است.
• قسمت جزیره
منظور از قسمت جزیره محل آماده سازی غذا و کارهای دیگر است که باید حتما نورپردازی شود. بهتر است از چراغ های آویز دکوراتیوبه جای آویزهای تزئینی استفاده شود تا انتشار نور به همه ی بخش های آشپزخانه را داشته باشید.
• سینک ظرف شویی
برای شستن بهتر ظروف باید چراغ های در قسمت بالای سینک نصب شود تا بتوان از تمیز شستن ظرف ها مطمئن شد. ( به وسیله نور کافی تمیزی یا کثیفی ظرف ها دیده شود. )

چراغ های مناسب برای آشپزخانه

پرطرفدارترین چراغ ها برای آشپزخانه ها، لوسترها هستند که بیشتردر قسمت جزیره نصب شده اند.
در انتخاب لوسترها باید اندازه لوستر را برای جزیره در نظر گرفت. جزیره آشپزخانه ممکن است از جنس فلز، شیشه یا بتن باشد.
لوسترها در انواع مختلفی در بازار وجود دارند که باعث جلوه دادن به نمای آشپزخانه ها هستند.
استفاده از لوسترهای جدید در هر قسمت آشپزخانه ( بالای میزناهارخوری یا جزیره ) نمای آشپزخانه را زیباتر و البته مدرن تر خواهد کرد که در هنگام خرید لوسترها باید حتما دکوراسیون خانه را نیز در نظر داشت.

نورپردازی آشپزخانه مدرن و شیک
حرف آخر

در آخر باید بدانید که در نورپردازی دکوراسیون آشپزخانه نباید بخشی از نورپردازی را جا انداخت ( بخشی از آشپزخانه را در نورپردازی فراموش نکنید. )
باید یدانید که هر پریز و کلید کجای آشپزخانه قرار گیرد تا به آسانی در دسترس تان باشد. طرح و دکور هر آشپزخانه نورپردازی خاص خود را دارد که باید در نظر گرفته شود.
با رعایت اصولی که گفته شد بهترین نورپردازی را برای آشپزخانه خود داشته باشید.

دریافت مشاوره رایگان :‌ ۰۹۱۲۲۲۷۳۹۱۳

کابینت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان
error: جلوگیری از کپی کردن!!